Hanoi on Vietnami traditsiooniline pealinn ning riigi teine suurim linn. Sarnaselt Saigonile on ta t2is hullumeelset liiklust, ent tegemist on ilusama linnaga, kuna Hanoil on kaunis ning p2ris h2sti s2linud vanalinn mida ymbritsevad mitmed ilusad j2rved. Mulle meeldis Hanoi Saigonist tunduvalt rohkem, ent v6imalik, et see tulenes sellest, et Hanoisse j6udnuna olin ma Vietnami linnade kaosega juba harjunud, samas kui vaiksest Austraaliast Saigonisse j6udmine oli p2ris shokeeriv.
Me veetsime Hanois yhe t2isp2eva, lihtsalt linnas ringi jalutades ja pealinna atmosf22ri uudistades. Meil oli plaanis Ho Chi Minhi Muuseumisse minna (mis on muuseum mitte ainult mehest endast, vaid kogu Vietnami l2hiajaloost), ent olime unustanud, et Vietnamis pannakse muuseumid keset p2eva paariks tunniks kinni – ja me saabusime just siis kui nad p2rast l6unat uksed kinni panid. Seega otsustasime me niisama Ho Chi Minhi kompleksis ringi jalutada. Kui Saigonit nimetatakse Ho Chi Minh City'ks, siis Hanois asub mees ise. Ho Chi Minhi Mausoleum on t6eline arhitektuuriline monstrum, hiiglaslik tumehall sammastega ehitis mis hoiab endas Vietnami Rahva Suure Kangelase surnukena (mehe enda soovide vastaselt, muuseas), mida valvavad 88p2evaringselt valgetes kostyymides valvurid. Me polnud juhi elutu keha n2gemisest piisavalt vaimustatud, et selle jaoks piletit osta, ja l2ksime maja niisama v2ljastpoolt vaatama. Juhuslikult sattusime me sinna just siis kui algas valvurite vahetus, mis oli p2ris lahe kokkusattumus.
6htu veetsime me vanalinna keskuses, mis l2heb pimeda saabumisega kohe rahvast paksult t2is. Inimesed tulevad, istuvad pisikestel plastiktoolidel ja joovad imeodavat 6lut (15 senti klaasi kohta) v6i j22teed (kohalike suur lemmik), v6i ostavad lugematutelt t2navatoidumyyjatelt syya, v6i j2lgivad niisama t2navatel toimuvat absoluutset kaost. Meie meeldivale 6htule j2rgnes paraku ebameeldiv ja uneta 88, kuna teist 6htut j2rjest hakkasid kell 10 6htul pihta naabermaja lammutust88d, survehaamritega ja puha, ja t88d kestsid terve 88. See ei olnud just eriti meeldiv.
J2rgmisel hommikul suundusime me Cat Ba saarele, paar tundi Hanoist idasse, et n2ha kuulsat ja kaunist Halongi lahte, kus lugematud teravatipulised kaljusaared k6rguvad tyrkiissinise mere kohal. Me saabusime saarele p2rastl6unal ning olime otsustanud 88bimiskoha leida kohapeal (st seekord mitte reserveerida). Me leidsime h6lpsasti koha mis tundus meile hea ja v6tsime seal endale toa 9ndal korrusel, koos r6duga millelt avanes vaade imekaunile sadamale. Me j2tsime oma asjad hotelli ja l2ksime v2lja jalutama ja 6htust s88ma. Kui me 6htul pimedas tagasi j6udsime ja toas tule p6lema panime, n2gime me kohe yhe voodi peal laisklevat voodilutikat (toas oli kolm suur voodit, ja k6igis saare hotellides oli tubades v2hemalt kaks suurt voodit – kummaline!). Me olime seni oma reisil suutnud kuidagi l2bi 6nne lutikatega kohtumist v2ltida, mist6ttu olime m6lemad ysna n8rdinud ning asusime tuba paremini l2bi otsima, et n2ha kui t6sine probleem on. Teise voodi vahtkummist madratsist leidsimegi terve hunniku voodilutikaid, kes k6ik proovisid valguse eest plehku pista. Kutsusime kohale 8ise administraatori – vanema tyybi r2pases valges maikas – ja n2itasime talle olukorda. Tema pakutud lahendus (mida ta seletas kehakeeles, kuna inglise keelest ei m6hkanud ta s6nagi) oli madrats v2lja vahetada teise, koridoris seisva madratsiga. Sellest me muidugi keeldusime, kuna nii t6sise probleemi korral on lutikad kindlasti k6ikjal toas (ja esimese lutika olime me pealekauba yldse teise voodi pealt leidnud). Uskumatul kombel oli ta j2rgmine ettepanek k6nealune madrats ymber p88rata – nagu see probleemi lahendada aitaks! Me tegime talle selgeks, et me olime hotellist lahkumas ja et meil polnud plaanis talle mitte midagi maksta. P2rast pikka torisemist ja veidi meie peale karjumist andis ta meile l6puks meie passid tagasi (n6medal kombel kysivad enamik Vietnami hotelle kylaliste passe enda k2tte hoiule) ja lasi meil minna. Me jalutasime paar maja edasi ja leidsime teise, puhta ja lutikavaba hotelli, mis kyll maksis veidi rohkem, ent kuna aeg oli hiline, ei olnud meil selle vastu suurt midagi.
J2rgmisel hommikul oli ilm hall ja vihmane kui me 2rkasime – seda kell 6 hommikul, naabermajas t88tava survehaamri peale. Paolo oli t2iesti meeleheitel, kuna ta polnud mitu 88d j2rjest saanud korralikult magada, ja me olime sunnitud j2rjekordselt hotelli vahetama. Selles olukorras polnudki halb ilm ebameeldiv, kuna hea ilmaga oleks sellise asja peale aega raisata v2ga n6me olnud. L6puks leidsime me hea koha mis oli puhas, lutikavaba ja meeldivalt vaikne. Me kontrollisime j2rgmise p2eva ilmateadet ja l2ksime endile laevatuurile kohti kinni broneerima, et l6puks Halongi lahte saada n2ha.
Ilmaennustus l2ks t2ppi ja j2rgmisel hommikul kui me sadamakai ja oma laeva poole jalutasime oli ilm ilus ja p2ikesepaisteline. Me s6itsime esmalt pooleldi ymber Cat Ba saare, l2bi Lang Ha lahe Halongi lahte, imetledes imekaunist vaadet lopsaka taimestikuga kaetud kaljusaartele ning nende vahel s6itvatele v2ikestele kaluripaatidele ja suurtematele turistilaevadele. Ainus negatiivne kylg oli pidevalt m88da hulpiv prygi, ent see pole enam midagi mis meid yllatab. Maailma ookeanid ja mered on nyydseks niiv6rd reostatud, et sellisest asjast enam p22su pole.
Me peatusime l6puks kohas kus meil lasti tund aega kanuudega kaljusaarte vahel ja koobastes ringi aerutada, mis oli ylimalt 2ge. Yks asi mida nii mina ja Paolo kyll t2heldasime, oli see, et kuigi me olime parasjagu erakordselt vapustavas ja uskumatult kaunis paigas, ei olnud me sellest niiv6rd vaimustatud kui oleks v6inud arvata v6i oodata. Viga on lihtsalt selles, et me oleme viimaste kuude (ja tegelikult viimaste aastate) jooksul n2inud nii palju kauneid ja erilisi kohti, et oleme m6lemad uute paikade suhtes muutunud veidi tuimemaks. Sellest on muidugi kahju, ent samas t2hendab see seda, et meil on seljataga palju erinevaid kogemusi, ja kui me nyyd n2eme midagi, mis meid t6esti vaimustab, siis on see sellev6rra veel erilisemgi.
P2rast kanuuga s6itmist pakuti meile laeval yllatavalt rikkalikku ja maistvat l6unat (kogu p2evatuur maksis ainult 13 USA dollarit ja meil polnud teeninduse suhtes just eriti k6rgeid ootusi), misj2rel peatusime kohas kus meil lasti ujuda (kuna puhus p2ris jahe tuul, ei yhinenud me osade kaasreisijatega vettehyppamises – r22kimata sellest, et ringi hulpiv prygi ja vett kohati kattev 6line kiht oli samuti ysna vastumeelne). Viimase peatuse tegime me v2ikesel saarel kus saime pisikese m2e otsa ronida ja vaadet imetleda. Saart kutsutakse Ahvide Saareks, ja seal leidus v2ike hulk uudishimulikke ahve ka – ent me olime ahvide imetlemisest Balil isu t2is saanud ja eelistasime niisama rannas istumist. Paolo sai reisi jooksul s6braks yhe vanema Baskimaalt p2rit hispaania h2rrasmehega, kellega nad pikalt v2lispordi armastusest jutustasid (st rattas6idust ja matkamisest).
J2rgmisel p2eval naasesime me Hanoisse, et seal veeta meie viimased kaks 88d Vietnamis. Saabumisep2eva 6htul l2ksime me vanalinna jalutama ja oma suureks (ja meeldivaks) yllatuseks avastasime, et n2dalavahetuseti on vanalinnas 88turg, mist6ttu suletakse suur osa keskusest mootorliiklusele. Hurraa! T2nu sellele oli meie 6htune jalutusk2ik eriliselt meeldiv (vaatamata suurele rahvamassile – jalak2ijate v2ltimine on siiski v2hem ohtik ja ebameeldiv kui motikate ja autode eest 2ra p6iklemine) ja me leidsime eriti m6nusa t2navatoidu koha, kus me s6ime imemaitsvat kartuli-loomaliha-juurvilja asjandust.
Me olime oma viimaseks p2evaks planeerinud taaskord Ho Chi Minhi Muuseumisse minna, ent avastasime, et esmasp2eviti on pea k6ik muuseumid Vietnamis suletud. Tundub et meile polnud sinna minemine lihtsalt ette m22ratud! Selle asemel l2ksime me hoopis hea kohvi peale raha kulutama – muidu olime me koguaeg tavalist vietnami kohvi joonud, millest ma olin juba varem kirjutanud. Seekord l2ksime me 'p2ris' kohvikusse ja maksime topelthinda (st siiski ainult ca 2 eurot) ja ostsime maitsva kookosekohvi. Kohvidega l2ksime me Hanoi kesklinna j2rve 22rde ja nautisime erakordset rahu sellest, et olime liiklusest paari meetrit eemaldatud.
Seej2rel suundusime me yhte v2hestest esmasp2eviti avatud olevatesse muuseumidesse – Hỏa Lò vanglasse. Vangla ehitati 19. sajandi l6pus prantslaste poolt, p2rast seda kui nad Vietnami olid okupeerunud ning tollal oli see yks nende Indohiina suurimatest karistusasutustest. Suure kompleksi ehitamiseks sundisid prantslased terve yhe kyla kotid kokku panema ja mujale liikuma. Sellega kaasnes see, et kohalik kauaaegne keraamikatraditsioon sai l6hutud – too kyla oli olnud kuulus keraamikatootja. Vanglasse pandi nii naisi kui mehi, seehulgas tavalisi kriminaale kui ka poliitvange. Vanglale pandi esmalt nimeks Prison Centrale (Keskvangla), ent hiljem muudeti see v2idetavalt paremini k6lavaks Maison Centrale'iks (Keskmaja). Olukord vanglas oli loomulikult kohutav ning alatoitumine ja haigused olid vangide seas tavap2rased. Kui Prantsusmaa oma Indohiina kolooniad kaotas, l2ks vangla yle Vietnami kontrolli alla. Vietnami s6ja ajal hoiti vanglas Ameerika s6javange, keda v2idetavalt koheldi ylimalt h2sti (terve sektsioon muuseumis oli pyhendatud fotodele ja filmidele, mis n2itasid kuidas j2nkisid vanglas 2ra hellitati – skeptilisemad hinged v6ivad spekuleerida, et paljud pildid olid lavastatud). Ameeriklased kutsusid vanglat sarkastiliselt Hanoi Hiltoniks. T2nap2eval on suurest kompleksist alles vaid v2ike osa ning see on nyyd muuseum – sealhulgas h2sti esitatud ja huvitav. Vietnami muuseumide yleyldine kvaliteet on olnud meeldiv yllatus – n2itused on olnud huvitavad, juuresk2iv tekst on h2sti kirjutatud ja arusaadav ning pea alati jutustab muuseum tervikliku loo ja ei j22 tunnet, et justkui on eri eksponaadid suvaliselt kokku visatud.
P2rast viimast ja v2ga meeldivat 6htut Hanoi vanalinnas (taaskord maitsva t2navatoidu ja odava 6llega) naasesime oma kylalistemajja (seekord v2ga meeldiv koht, ja vaikne!), et seal veeta viimane 88 Vietnamis enne j2rgmisel hommikul Filipiinidele s6itmist. Kirjutamise hetkel on k2es juba reisi teine lend, oleme lendamas Hong Kongist Cebu suunas, hetkel just L6una-Hiina mere kohal.
///////////////////////////////////////////////
To get to the North from Hue, we opted for a 14-hour daytime train journey, which sounds much worse than what it was. It was actually quite pleasant, and the scenery was beautiful. We were still happy to finally arrive in Hanoi in the evening, and set off to walk towards the Old Town and to our hostel.
Hanoi is the traditional capital of Vietnam, and the country's second-largest city. While full of crazy traffic like Saigon, it is a prettier city, with a well-preserved old quarter, and lots of greenery around its many lakes. I have to say that I much preferred Hanoi to Saigon, but it may simply have been that after a few weeks, the chaos of Vietnamese cities was no longer as jarring as it was when we arrived in the South from peaceful Australia lol.
We spent one full day in Hanoi, just walking around and checking out what the capital was all about. We did plan to go to the Ho Chi Minh Museum (which is actually a museum not just about the guy himself, but about Vietnamese recent history in general), but forgot that Vietnamese museums all close for a few hours during lunchtime, and we arrived just as they closed their doors in the afternoon. So we opted to stroll around the huge Ho Chi Minh complex instead. While Saigon is named Ho Chi Minh City, Hanoi is the place that actually has the man himself. The Ho Chi Minh Mausoleum is a true architectural monster, a huge dark-grey pillared edifice that holds the body of the Vietnamese People's Great Hero (against his wishes, mind), protected around the clock by guards dressed in pristine whites. We weren't interested enough to pay the admission price to see the leader's lifeless body, but instead marvelled at the thing from the outside. We were lucky to happen there just in time for the changing of the guards, so that was a pretty cool coincidence.
We spent the evening in the Old Quarter proper, which gets very crowded when it's dark, with people coming to sit on tiny plastic benches on the street, drink the super cheap beer (15 cents per glass) or iced tea (as many locals do), buy food from any of the multitudes of street food vendors, and just marvel at the absolute chaos of the city. Our nice evening was disappointingly followed by a second consecutive night of bad sleep, since the demolition works of the building next door to our hostel began at 10pm, complete with sledgehammer, and lasted throughout the night. That was a bit of a bummer.
The next morning we headed to Cat Ba island, a few hours east on the coast, to see the famously beautiful Halong Bay with its jagged islets rising out of the turquoise sea. We arrived on the island in the afternoon, and had decided to find a place to stay when we got there (as opposed to prebooking). We found what we thought to be a nice place, got a room on the 9th floor with a balcony overlooking the beautiful harbour, left our stuff and went out for a stroll and dinner. When we came back in the evening, and turned on the light in our room, we found a big-ass bed bug lounging on one of the three double beds (all rooms on Cat Ba had a minimum of two double beds per room for some reason). We had been wonderfully spared of any encounters with these notorious pests on our travels so far, so we were both quite gutted, and proceeded to inspect the beds for signs of more of them. And more of them we did find – the porous foam mattress of the middle bed, once stripped of bedding, revealed huge nests of the little buggers, all trying to scurry out of the light. We went down to get the night receptionist, an older guy in a dirty white tank top, and showed him what was up. His solution (in body language, he did not speak a word of English) was to first offer to swap the mattress with another one that had been standing in the corridor. We obviously refused, since the other beds would be infested as well (we had found the first bug on one of the other beds). Astonishingly, his next proposal was to turn over the bedbug mattress – as if that would help lol! We made it clear that we were leaving and were not planning on paying. After a lot of scowling and some yelling, he finally gave us back our passports (which nearly all hotels here annoyingly insist to keep until you check out) and let us go. We walked a few doors down and got a clean room in another hotel for a slightly higher price, but since it was already quite late, we didn't really mind.
The next morning we awoke to horrible grey and rainy weather – at 6am, to the sounds of a sledgehammer next door. Paolo was desperate, not having had a good night's sleep in days, and we were forced to change hotels once again. In this situation, we were actually glad to have had bad weather, since it would have really sucked to have to waste a nice day in search of a place where we can actually get some sleep. Finally we found a nice place that was clean, had no bedbugs, and was blissfully quiet. We checked the forecast for the next day, our final one on the island, and with confidence went to book ourselves on a boat tour of the bay for the following day.
The weatherman had been correct, and the next day dawned sunny and glorious as we made our way towards the pier and our ship. We sailed halfway around Cat Ba island, across Lang Ha Bay and into Halong Bay, marvelling at the stunning scenery of all the rocky islands, covered in lush vegetation, jutting out of the beautiful waters, with lots of small fishing boats and larger tourist vessels zigzagging in between them. The only downside was the constant floating rubbish in the water, but this is something that we have come to expect. Our oceans and seas are far too polluted by now that there is simply no escaping it.
We stopped then at a place where we got to spend an hour kayaking among the rocks and in caves, which was a lot of fun. One thing though that both Paolo and I noticed was that while we were in this exceptionally amazing and jawdroppingly beautiful place, we were not quite as awestruck as we would have expected (or liked) to be. It is simply that we have been to and seen so many amazing places in the last months (and in the last years, really) that we seem to have become somewhat desensitized to new sights. It is a bit of a pity, but then it just means that we have a wealth of experience under our belts, and when we do get to see a place that really strikes us, then it will be all the more special for that.
After the kayaking, we had a surprisingly rich and tasty lunch (the whole day tour cost only 13USD so we didn't really have high hopes for the quality of the service), stopped in a place for a swim (it was quite breezy so we didn't really feel like joining some of our co-travellers for a swim, and even less so because of the trash floating in the water – and the film of oil that we could see on the surface, ew). Our final stop was at a small island where we got to climb up a small hill to admire the view. The place was called Monkey Island, and it had some monkeys there of course, but we had had our fill of witnessing monkey business in Bali, so we just chilled on the island instead. Paolo had a good long chat with an older Spanish gentleman from the Basque country, as they shared their love for outdoor sports (cycling and hiking).
The next day we returned to Hanoi to spend two last nights there before leaving the country. We went out on the evening that we arrived and discovered to our joyous surprise that in the weekends the Old Town is taken over by a night market – and consequently, all motorised traffic is banned from the area. Yay! We had an extremely pleasant stroll because of this (despite the huge crowds, but it is less bothersome – and less dangerous – to avoid fellow pedestrians than noisy scooters or cars) and found a lovely street food place, that cooked the most delicious potato/beef/vegetable thing ever.
The following day, our last in Vietnam, we had planned to go for a second try to see Ho Chi Minh Museum, but discovered that nearly all museums are closed on Mondays. I guess it just wasn't meant to be! Instead, we went and splurged on coffee for once – usually we have had the regular Vietnamese hardcore coffee that I wrote about in an earlier post. This time we went to an actual coffee shop and paid double the price (it still only amounted to 2 euros) and got a tasty coconut coffee. We took this to the promenade next to the lake in Hanoi's city centre and enjoyed the relative peace of being a few metres away from the traffic.
We then headed to one of the only museums open on a Monday – Hỏa Lò prison. The prison was built by the French in the late 19th century after having occupied Vietnam, to serve as one of their main penitentiaries in Indochina. To build the huge construction, they forced a whole village to relocate, destroying the area's long-lasting ceramics and pottery tradition – as the village had been renowned for its pottery arts. The prison held both men and women, including regular criminals but also political prisoners. The prison, first called Prison Centrale, was then renamed to the more benign-sounding Maison Centrale. The conditions were obviously horrendous, and malnutrition and disease was rampant among the prison population. When France lost its grip on Vietnam, the prison went under Vietnamese control. During the Vietnamese war, the prison was used to house American POWs, who were arguably treated very well (a whole section in the museum displayed photos and videos showing how the yankees were pampered during their incarceration, but I am a bit sceptical as to how much of these were in fact staged). The Americans sarcastically called the prison the Hanoi Hilton. Today only a part of the original huge complex remains and that is a museum – and a well-presented and interesting one at that. The quality of Vietnamese museums in general was a really nice surprise actually – the displays are interesting, the interpretation is comprehensive and complete, and there is nearly always a feeling of a story being told, and not just random exhibits thrown together with no thought.
After a last nice evening in the Old Quarter with tasty street food and cheap beer, we returned to our guest house (a very nice one this time, and no noise!) for the last night before heading to the Philippines in the morning. As I write this, we are on the second leg of our journey there, flying from Hong Kong to Cebu City, just right now above the South China Sea.
Hanoi |
Ho Chi Minhi Muuseum, kuhu sisse me ei saanudki mindud // Ho Chi Minh Museum, that we never got to enter |
Tuhandeaastane Yhe Samba Pagooda // The thousand-year-old One Pillar Pagoda |
Valvurite vahetus Ho Chi Minhi Mauseoleumi ees // Changing of the guards in front of Ho Chi Minh Mausoleum |
Hanoi vanalinn // Old Quarter in Hanoi |
Kassipoeg kookostega // Kitten with coconuts |
Vaade Cat Ba saare linnale // View on Cat Ba City |
Halongi lahe traditsiooniline laev // Traditional boat on Halong Bay |
Lang Ha lahest Halongi lahe poole suundumas // Heading toward Halong Bay from Lang Ha Bay |
Paolole meeldib laevaga s6ita // Paolo likes to ride on a boat |
Halongi lahe kalurid elavad sellistes hulpivates elamutes, koduloomadega ja puha // Halong Bay fishermen live in these kinds of floating houses, complete with dogs and chickens |
Vahetult enne toitu // Ready for some Vietnamese food! |
Tyypiline t2navatoidukoht Hanois, tagaplaanil on n2ha k88k koos kokkadega // Typical street food place in Hanoi, the kitchen and the chefs are visible in the background |
S88mine k2ib selliste miniatuursete toolide ja laudadega // Everyone eats at these tiny tables, on these tiny chairs |
Hoa Lo vangla muuseumis - rekonstruktsioon 20. sajandi alguse poliitvangidest // Hoa Lo prison - reconstruction of the conditions political prisoners were kept in the early 20th century |
M2lestusm2rk Hoa Lo vangla poliitvangidele // Memorial to the political prisoners kept in Hoa Lo prison |
Atmosf22r Hanois // Hanoi atmosphere |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar